Forlæng blomstringen i din have
Her er et nogle gode tips til at forlænge blomstringen i haven i den vidunderlige, men korte danske sommer. Læs med og bliv inspireret til en mere blomsterrig have.
Tekst og foto: Kenn Römer-Bruhn, have- og fotojournalist.
En dansk sommer er vidunderlig, men også kort, så det gælder om at maksimere blomstringen i haven. Lader du planterne udføre showet, blomstrer de forskellige stauder hurtigt af. Men forestil dig nu en sommerhave, hvor blomsterne ikke blot blomstrer, men gør det i en uendelig symfoni af farver og dufte, der strækker sig langt ind i sensommeren. Det kan blive din havens virkelighed ved at anvende en simpel teknik kendt som ‘The Chelsea Chop’.
Ved at klippe en del af stauderne ned i slutningen af maj eller begyndelsen af juni, kan blomstringen forsinkes. ‘The Chelsea Chop’ er opkaldt efter det berømte engelske Chelsea Flower Show, som afholdes i slutningen af maj, netop når denne beskæring udføres. Teknikken hjælper med at kontrollere væksten og kan forlænge blomstringen af bestemte stauder, hvilket giver dig flere ugers længere blomstringstid.
I artiklen dykker vi ned i, hvordan du kan udføre ‘The Chelsea Chop’, hvilke planter der egner sig bedst, og hvilke fordele du kan forvente at opnå ved at implementere denne teknik i din egen have.

Solbrud er en staude, der er egnet til the Chelsea Chop, så blomsterne derved vil blomstrer i længere tid.
Sådan udfører du ‘The Chelsea Chop’
Når dine stauder har nået omkring en tredjedel af deres fulde højde, skærer du den øverste tredjedel af stilkene af. Dette vil hjælpe planten med at blive mere kompakt og mindre tilbøjelig til at vælte senere på sæsonen.
Forsinket blomstring
Hvis du ønsker at forsinke blomstringen, kan du skære hele planten tilbage med en tredjedel i slutningen af maj eller begyndelsen af juni. Dette vil typisk forsinke blomstringen med 2-3 uger, hvilket kan være ideelt, hvis du ønsker blomster til en senere begivenhed.

Den skønne skønhedsøje er også nem at få til at blomstre længe.

Katteurt eller blåkant er yderst velegnede til at lave the Chelsea Chop på – og vil kvittere med en længere blomstring.
Hvilke stauder er egnet til ‘The Chelsea Chop’?
Chelsea Chop er særlig effektiv på følgende stauder:
- Høstfloks, Phlox paniculata
- Sankthansurt, Sedum telephium
- Almindelig blåkant, Nepeta x faassenii
- Virginsk ærenpris, Veronicastrum virginicum
- Almindelig røllike, Achillea millefolium
- Asters, Symphyotrichum novae-angliae
- Hjortetrøst, Eupatorium
- skønhedsøje, Coreopsis verticillata
- Solhat, Rudbeckia
- Røllike, Achillea
- Gåseurt, Anthemis
- Solbrud, Helenium
Ovenstående stauder reagerer positivt på beskæringen og vil belønne dig med en forlænget blomstringsperiode.
Kunne du tænke dig, at komme med på en blomstersafari, hvor du guides af Kenn gennem et professionelt fotokursus, så se mere her.

Klip nogle af stilkene på sankthansurt og udvid blomstringsperioden.

Blomstringen på virginsk ærenpris kan også forlænges med et par hurtige klip med the Chelsea chop.

Det samme kan gøres med forskellige varianter af røllike.

Her ses nye skud på vej, mens høstfloksen allerede blomstrer.

Hjortetrøst kan også klippes i foråret for at få dem til at blomstre længere.
Forlænget blomstringsperiode
Ved selektiv beskæring kan du nyde en længere periode med blomsterpragt. Det er vigtigt at fjerne de første blomster efter de falmer for at maksimere effekten.
Tips og tricks
Planter, der beskæres i maj/juni, kan producere mindre blomster, men til gengæld flere af dem.
Jo tidligere beskæring, desto tidligere blomstring. I korte vækstsæsoner, beskæres de inden udgangen af maj.
Brug skarpe, rene redskaber for at minimere plantestress og fremme hurtig heling.
Afsluttende tanker
Med ‘The Chelsea Chop’ kan du forlænge din haves blomstringsperiode og nyde smukke blomster langt ind i sensommeren. Denne enkle, men effektive beskæringsteknik kræver kun lidt planlægning og indsats, men belønner dig med en rig og langvarig blomstring. Det er sådan Kenn gør i Blomsterhaven. Så giv din have det ekstra pift, den fortjener, og se, hvordan dine stauder trives og blomstrer som aldrig før.

Når det ene hold er afblomstret, dukker næste hold blomster op. Det er smart.
Øg blomstringen yderligere
Du kan eksperimentere med at klippe i forskellige højder og mængder. Klipper du fx 1/3 af en gruppe stauder ned i én højde og 1/3 ned i en anden højde, kan blomstringen forskydes yderligere. Dette vil skabe en lagdelt blomstringseffekt, der strækker sig over en længere periode.
Fordele ved ‘The Chelsea Chop’
Beskæring af høje stauder som hjortetrøst, solbrud og virginsk ærenpris vil holde dem mere kompakte og mindre tilbøjelige til at vælte. Det vil også give en mere harmonisk vækst i forhold til andre planter i haven.
Forsinket blomstring
Ved at forsinke blomstringen kan du sikre, at din have forbliver farverig og levende gennem sensommeren. Dette er særligt nyttigt, hvis du har planlagt en begivenhed senere på sæsonen. Du kan også vælge at klippe nogle af stauderne ned lige inden du skal på ferie. Så vil de blomstre, når du er hjemme igen.

Inden juni kan du udføre Chelsea chop på dine asters, der vil kvittere med en blomstring helt ind i vinteren.

Piet Oudolf. Foto: Magdalena Johansson.
Deltog i Kenns 3 timers staudekursus. En super oplevelse. Spændende og lærerig aften.
Vi kom godt omkring bl. a. staudetyper, lysforhold, jordbundsforhold, deling- og formering af stauder, komponering af forskellige typer af bede, både mht til farver og blomstertyper. Undervejs var der rig mulighed for at stille spørgsmål om ens egne haveudfordringer. Alt i alt en rigtig fin og anbefalelsesværdig oplevelse. Fx en rigtig god gaveidé til den haveinteresserede – og så også lige en tak for det dejlige hjemmebag i den lille pause.
– Dorete Folmer-Skov
Jeg var meget begejstret for min deltagelse i Kenn’s kursus “Lær at bruge stauder i din have”. Vi var et lille hold og havde et par utrolig spændende timer sammen i hans smukke have.
Kenn’s entusiasme var så smittende og vi var velkomne til at spørge løs, og han forklarede tålmodigt og vidende om de forskellige stauder og delte ud af sine erfaringer. Han demonstrerede også, hvordan forskellige jordbundsforhold havde indflydelse på, hvor frodige stauderne var eller ikke var, og det var virkelig rart med ærlig snak om både, hvad der går godt og knapt så godt i en have. Vi talte også om blomsternes former og farver, som var lærerigt og interessant. Jeg vil absolut anbefale kurset. Jeg gik derfra motiveret og glad.
Der er en vidunderlig skøn stemning i Blomsterhaven og vi blev udover blomster glæden godt forkælet med lækker frugtsaft i en pause og sluttelig te/kaffe og de lækreste friskbagte kanelsnurre, der duftede så lifligt og smagte så godt. Tak!
– Mette Scharff Kindvig
Læg en kommentar